26 XI 2013 na spotkaniu Komitetu Mieszkańców Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim dla Ochrony i Zagospodarowania Terenów Zielonych odbyła się dyskusja dotycząca przyszłości parku Aleksandry, w wyniku której zdecydowano o wysłaniu poniższego pisma do prezydenta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego.
Komitet Mieszkańców Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim
dla Ochrony i Zagospodarowania Terenów Zielonych
Szanowny Pan
Prezydent Miasta Krakowa
Prof. Jacek Majchrowski
dot. Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Park Aleksandry.
W związku z przedłużaniem się procedury uchwalania Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Park Aleksandry, ponownie apelujemy do Pana Prezydenta o podjęcie skutecznych działań w tej sprawie.
Apel nasz argumentujemy następująco:
– Prace władz Dzielnicy XII związane z tworzeniem Parku Aleksandry trwają już ponad 20 lat
– Przed 5 laty uchwalono, przy znacznym udziale mieszkańców oraz Rady Dzielnicy XII Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru Park Aleksandry
– Plan ten ze względów formalnych zaskarżony został do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przez deweloperów
– 5 lat trwa procedura sądowa, bowiem decyzja WSA wspiera interesy deweloperów, nie dbając o interes mieszkańców Dzielnicy XII i całego Krakowa
– park Aleksandry zgodnie z obowiązującym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krakowa oraz Miejscowym Planem zagospodarowania Przestrzennego stanowi ważny korytarz przewietrzania miasta. Nie można również pominąć faktu, że zadrzewienie tego terenu zmniejsza zagrożenie powodziowe os. Stary Bieżanów, gdyż przez Park Aleksandry przebiega odcinek parku rzecznego.
-Mieszkańcy Dzielnicy XII przygotowują się do zorganizowania masowych protestów w celu przyśpieszenia realizacji Parku Aleksandry, czego dowodem jest fakt zebrania w czasie 3 dni
3 500 podpisów pod protestem przeciw zabudowie Parku Aleksandry.
Z drugiej strony katastrofalny stan zanieczyszczenia powietrza w Krakowie (wielokrotne przekroczenie norm jest przyczyną 400 zgonów rocznie) sprawił masowe protesty w tym „Antysmogowy Marsz Żałobny” (plakat w załączeniu). Decyzja władz o zakazie ogrzewania mieszkań węglem (za 5 lat) jest kroplą w morzu aktualnych potrzeb, wobec zwiększającego się ruchu samochodowego.
W tej sytuacji niezwykle pilną sprawą staje się stworzenie zgodnie z obowiązującym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krakowa, Korytarza Przewietrzania Miasta, którego fragmentem ma być Park Aleksandry, rozciągający się od ul. Wielickiej do ul. Bieżanowskiej. Niezależnie od przewietrzania Miasta, Park Aleksandry pełni przez bogate zadrzewienie funkcje rekreacyjne dla mieszkańców Dzielnicy XII i całego Krakowa.
Wobec powyższej argumentacji sprawa uchwalenia Miejscowego planu zagospodarowania Przestrzennego Parku Aleksandry winna być dla władz miasta priorytetowa.
Zwracamy również uwagę, że zapisy w miejscowym planie nie mogą kolidować z ustaleniami Nowego Studium, aby nie zaistniała konieczność uchwalenia nowego planu zagospodarowania dla parku Aleksandry, co może doprowadzić do wieloletniej zwłoki w uregulowaniu prawnym Parku Aleksandry. Może to być również przyczyną jeszcze bardziej agresywnego parcia deweloperów na zabudowę Parku.
Przewodniczący Komitetu
Wiesław Zając