Żabie opowieści
Kilka minut przed 8.00 rano, ul. Żabia 20 w Krakowie – Prokocimiu. Uczniowie z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 32 im. Polskich Noblistów zmierzają w stronę szkoły. Co dla nich przygotowano? Jak zapowiada się kolejny dzień? Jakie niespodzianki przyniosą kolejne lekcje i przerwy?
Proponujemy…
Radość gimnazjalistów wyznaczają niewątpliwie sukcesy dydaktyczne. Uczniowie z Gimnazjum przy Żabiej mogą pochwalić się tym, że regularnie osiągają bardzo wysokie i wysokie wyniki egzaminów gimnazjalnych (placówka została umieszczona na kuratoryjnej liście „szkół sukcesu”). Wiele radości przynoszą też wieści o sukcesach konkursach przedmiotowych. Szkoła może pochwalić się ponad 150 laureatami i finalistami konkursów w latach 2001-2013.
Ponadto szkoła zdobyła Certyfikat Przynależności do Krajowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie oraz Certyfikaty Szkoły Wyróżnionej za Wychowanie i „Szkoły z Pasją”, wydane przez Małopolskiego Kuratora Oświaty.
Te sukcesy to efekt dobrze zorganizowanej pracy dydaktycznej. Dzięki wielu ciekawym rozwiązaniom absolwenci nie mają problemów z dostaniem się do wymarzonych szkół ponadgimnazjalnych. Gimnazjum nr 32 proponuje bowiem różne formy pracy, które odpowiadają na współczesne wyzwania i indywidualne potrzeby młodych ludzi. Szkoła realizuje innowacje pedagogiczne, które pozwalają uczniom rozwijać ich zdolności humanistyczne, językowe, matematyczne. Dla humanistów przygotowano klasy dziennikarskie i kulturowe, dla miłośników królowej nauk – klasy matematyczne, natomiast dla językowców – klasy z poszerzonym językiem francuskim prowadzone programem DELF (jako jedyne gimnazjum w Krakowie). Kolejną niespodzianką dla uczniów jest klasa Cambridge– z angielskim ku Europie z innowacją z historii i języka angielskiego. Ciekawą propozycją jest też klasa realizująca zajęcia z przedmiotów przyrodniczych ramach programu INTERBLOK, jest to oferta dla młodych badaczy i naukowców.
Znakiem rozpoznawczym szkoły są też klasy integracyjne, prowadzone od początku istnienia gimnazjum. W tych maksymalnie 20-osobowych klasach młodzież otrzymuje dodatkowe wsparcie, podczas większości lekcji obecnych jest bowiem dwóch nauczycieli, nauczyciel przedmiotu i pedagog specjalny. Specjalistyczna pomoc skierowana do uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, m.in. nowoczesna terapia EEG BFB, pozwała im osiągnąć małe i duże sukcesy.
Warto również podkreślić, że gimnazjum jest wyposażone w bibliotekę oraz czytelnię z centrum multimedialnym, dwie pracownie informatyczne, kilka pracowni do nauki języków obcych (jedna ze słuchawkami, pozostałe z tablicami multimedialnymi), języka polskiego, a także fizyczną, chemiczną, matematyczną, historyczną, biologiczną i geograficzną. Dzięki temu nauka staje się łatwiejsza i ciekawsza. Ponadto szkoła oferuje wiele zajęć pozalekcyjnych, które pomagają młodym ludziom rozwijać swoje talenty i zainteresowania.
Dla Dyrekcji szkoły jednym z priorytetów jest oczywiście bezpieczeństwo – budynek jest więc zamykany i monitorowany.
Szkoła przy Żabiej ma do dyspozycji nowoczesny kompleks boisk wielofunkcyjnych. Placówka posiada również dużą i małą salę gimnastyczną, salę fitness i siłownię. Każdy, kto lubi sport, znajdzie tu idealne warunki do jego uprawiania.
W szkole znajduje się także stołówka ze smacznymi obiadami, gabinet pielęgniarski i stomatologiczny, a także sklepik ze zdrową żywnością.
Wydarzyło się…
W „żabiej szkole”, jak zwykle, bardzo wiele się dzieje. Oto garść informacji o tym, jak ciekawie może być życie ucznia.
W Gimnazjum nr 32 w Krakowie realizowany jest trójstronny międzynarodowy projekt Comenius pt. „Pszczoły i ludzie”. Uczniowie poznawali życie pszczół, budowę ula, metafory językowe czy tworzyli gry komputerowe nawiązujące tematem do tych pracowitych, przyjaznych człowiekowi owadów. Stworzyli również książkę kucharską z przepisami na bazie miodu, poznali jego skład chemiczny oraz zastosowanie produktów pszczelich w kosmetyce i lecznictwie. Efektami swojej pracy podzielili się ze swoimi zagranicznymi przyjaciółmi podczas pobytu we Francji i Hiszpanii. Gimnazjaliści z Żabiej mieli też zaszczyt gościć uczniów z zaprzyjaźnionych szkół z Tuluzy i Madrytu. Projekt, którego realizacja jest przewidziana na dwa lata, ma za zadanie wypracować wspólne odpowiedzi w języku francuskim i angielskim na pytanie o przyczyny coraz większego zagrożenia populacji pszczół, sprzyjać poznaniu kultury krajów biorących udział w projekcie i motywować młodych ludzi do posługiwania się językiem obcym w nauce różnych dziedzin.
Dla znawców nauk przyrodniczych przeznaczone są zajęcia „Klubu Odkrywców na Żabiej”. Koło działa we współpracy z innymi Klubami Młodych Odkrywców tworzącymi sieć w całej Polsce, a także poza jej granicami. Klub Młodego Odkrywcy to ogólnopolski program koordynowany przez Centrum Nauki Kopernik.
Z kolei dla miłośników sztuk pięknych otwarto Jesienny Salon Artystyczny, podczas którego młodzi artyści mieli okazję zaprezentować swoje pasje w dziedzinach, takich jak: plastyka, literatura, muzyka, a nawet balet. Szkoła przy Żabiej od dawna hołubi młodzieńczą kreatywność. Tradycyjny Festiwal Pod Żabim Parasolem, w którym dzieci z krakowskich szkół integracyjnych mają możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć artystycznych, już po raz czternasty wpisze się w kalendarz ważnych wydarzeń w życiu Krakowa.
Natomiast osoby, które lubią poznawać świat, mogą uczestniczyć w zajęciach Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystyczne PTSM “Żabie Wierchy”. Uczniowie biorą udział w imprezach organizowanych przez Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych w Krakowie. Ostatnia impreza to znowu sukces: III miejsce wXV Wojewódzkim Rajdzie “Święto Niepodległości”.
W Gimnazjum nr 32 wspaniale odnaleźli się także znawcy pięknej polszczyzny. Szkoła organizuje bowiem każdego roku konkurs „Kiermasz krótkich form redakcyjnych” przeznaczony dla uczniów całej Dzielnicy XII. Jeśli ktoś chce zaprezentować niestandardowy przepis, niebanalne zaproszenie czy niezwykłą dedykację, może wykazać się swoimi umiejętnościami właśnie w „żabiej szkole”.
W szkole przy Żabiej nie zapomina się o najbardziej potrzebujących. W gimnazjum prężnie działają bowiem Koło Wolontariatu i Szkolny Klub Przyjaciół Żonkila. Członkowie tych kół pod kierunkiem i opieką nauczycieli mogą nie tylko rozwijać swoją wrażliwość na potrzeby innych, ale także uczyć się, jak wykorzystać swoje talenty i zdolności w zmienianiu swojego otoczenia na lepsze. Grupy wolontaryjne mogą poszczycić się wieloletnią współpracą z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym CM UJ i Hospicjum św. Łazarza. Współpracują również z Fundacją na Rzecz Osób Niepełnosprawnych – Bona Fide, z Korczakowską Republiką Dziecięcą “Dyliniarnia” w Krakowie oraz Caritas Archidiecezji Krakowskiej.
W Gimnazjum nr 32 ważne miejsce zajmuje też dbanie o zdrowie. Działania promujące zdrowy tryb życia przybierają różne formy, można wskazać choćby organizowanie kolorowych dni pod hasłem „Warzywa i owoce w natarciu” czy Mikołajkowy Turniej Siatkówki z udziałem rodziców, uczniów i nauczycieli. Ważnym aspektem w zakresie promocji zdrowia jest realizowany w szkole projekt polsko-szwajcarskiej współpracy. W ramach projektu wdrożono ofertę zajęć do wyboru z wychowania fizycznego, organizowane są różnego rodzaju imprezy sportowe i rekreacyjne. Uczniowie i ich rodzice uczestniczą w spotkaniach z dietetykiem, gdzie uczą się, jak ważne jest zdrowe odżywianie. Szczególną uwagę przywiązuje się do istotnej roli drugich śniadań, a także do tego, co znajduje się w sklepiku szkolnym. Poprzez promocję zdrowego stylu życia dąży się do zapobiegania nadwadze i otyłości oraz innym przewlekłym chorobom niezakaźnym.
To tylko mały wycinek prezentujący różnorodne zajęcia, w których mogą wziąć udział uczniowie Gimnazjum nr 32.
Zapraszamy…
Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 32 znajduje się na osiedlu Prokocim Nowy w pobliżu parku im. Anny i Erazma Jerzmanowskich. Szkoła może stanowić więc ciekawą propozycję dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych z Dzielnicy XII. Z pewnością warto wybrać się na Żabią w sobotę 15 marca lub 5 kwietnia na Dni Otwarte Szkoły. Serdecznie zapraszamy!
Joanna Majchrzak-Broda
nauczyciel języka polskiego
Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 32 w Krakowie