Profilaktyka się opłaca! W ramach Programu Badań Przesiewowych raka jelita grubego Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie prowadzi bezpłatne badania kolonoskopii u pacjentów po 40.roku życia.
Program finansowany przez Ministerstwo Zdrowia zakłada zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90% i to w ciągu najbliższych kilku lat.
Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tys. nowych przypadków. Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy możnazapobiec rozwojowi raka. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny.
Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie.
Zapraszamy na konsultacje do naszych lekarzy, którzy odpowiedzą na każde pytanie. Rejestracja na badanie pod nr tel. 12 622 95 53 (codziennie w godz. 8-15), można zarejestrować się poprzez wysłanie e-maila na adres: badania.pbp@zeromski-szpital.pl lub bezpośrednio w rejestracji szpitalnej – os. Na Skarpie 66.
Do badań kwalifikują się:
· wszystkie osoby w wieku 50-65 lat bez objawów raka jelita grubego
· osoby w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia(rodzice, rodzeństwo,dzieci) z rakiem jelita grubego
· osoby w wieku 25-65 lat pochodzące z rodziny HNPCC lub FAP.W tym przypadku konieczne jest potwierdzenie z Poradni Genetycznej. Do badań nie kwalifikujemy osób, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat!
Kolonoskopia to obejrzenie „od środka” całego jelita grubego za pomocą giętkiego instrumentu wprowadzonego przez odbyt. Do badania trzeba odpowiednio oczyścić jelito dokładnej instrukcji lekarz udzieli po ustaleniu terminu badania.
Badania finansowane są przez Ministerstwo Zdrowia