(…) nawet jeśli pociechy udziela niebo,
to pomocy oczekuje się od ludzi.
Janusz L. Wiśniewski „Los powtórzony”
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie realizuje Program Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie od 2010 roku, w ramach którego osoby doświadczające przemocy w rodzinie mają możliwość uzyskania wszechstronnej pomocy. Przemoc jest niezwykle złożonym zjawiskiem, ma wiele form, skierowana bywa wobec osób w każdym wieku, z każdego środowiska, nie ma żadnej reguły. W związku z tym przemoc jest zjawiskiem wymagającym szeroko zakrojonych działań i wieloaspektowego podejścia.
W minionych latach, niestety, odnotowuje się coraz większy wzrost zjawiska przemocy w rodzinie. Na szczęście wzrasta świadomość społeczeństwa w obrębie obszaru przemocy i coraz więcej osób poszukuje pomocy. W związku z zapotrzebowaniem i oczekiwaniami osób doświadczających przemocy ze strony najbliższych osób MOPS, Filia nr 8 przy ul. Jerzmanowskiego 37, w tym roku ponownie w ramach Programu Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie rusza z cyklem spotkań dla kobiet, które zostały uwikłane w przemoc.
CO DAJE GRUPA WSPARCIA DLA KOBIET?
Udział w grupie wsparcia pozwala kobiecie wyjść z izolacji, w której tkwiła niekiedy przez wiele lat. Dzięki takim spotkaniom kobiety uczą się ponoszenia odpowiedzialności za siebie, mają możliwość uwalniania się z poczucia winy, uczą się koncentrować na sobie, powoli nabywają sił, aby zmieniać siebie same. Ponadto nawiązują nowe znajomości, przestają czuć się osamotnione, a także często zdobywają nowe umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dzięki takim spotkaniom kobiety wielokrotnie odnajdują w sobie siły, które pozwalają im na podejmowanie decyzji odnośnie zmian w swoim życiu.
DLA KOGO JEST GRUPA WSPARCIA?
Grupa ta jest skierowana do kobiet, które doświadczają, bądź doświadczyły różnych form przemocy. Grupa wsparcia służy wzajemnemu pomaganiu sobie. Celem naszej grupy jest dostarczanie emocjonalnego wsparcia i praktycznej pomocy. Jest to miejsce dla osób, które nie wiedzą jak poradzić sobie z przemocą jakiej doznają, chcą zmienić swoje życie, uwierzyć we własne siły, wyjść z izolacji.
Udział w grupie jest bezpłatny. Każda z kobiet może dołączyć do grupy w dowolnym momencie, wówczas gdy poczuje taką potrzebę, gdy uzna, że jest gotowa na tego typu wsparcie. W grupie obowiązuje zasada tajemnicy.
CO MAMY DO ZAPROPONOWANIA?
To już 4. edycja spotkań dla kobiet w ramach grupy wsparcia dla kobiet, którą chcemy zaproponować. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom, tematyka spotkań jest elastyczna i dostosowywana do oczekiwań uczestniczek.
Proponowany program zajęć grupy wsparcia:
-
zdobycie podstawowej wiedzy dotyczącej mechanizmów stosowania przemocy przez sprawcę,
-
wypracowanie przez ofiary przemocy własnych sposobów radzenia sobie w trudnej sytuacji, a przede wszystkim odzyskania wiary w siebie i własne działania,
-
wzmocnienie poczucia wpływu na swoją sytuację po trudnych doświadczeniach życiowych i ich pozytywną samoocenę; mianowicie treningi: asertywności, radzenia sobie ze stresem i sytuacjami trudnymi, skutecznej komunikacji,
-
uzyskanie informacji na temat działania instytucji, w których mogą szukać pomocy (spotkania z pracownikiem socjalnym, księdzem, psychologiem, policjantem – dzielnicowym),
-
omówienie problemów wychowawczych, które mogą pojawić się w rodzinach dotkniętych przemocą (spotkania ze specjalistą pracy socjalnej z rodziną, pedagogiem, psychologiem)
-
udzielenie i uzyskanie wsparcia wzajemnego uczestniczek zajęć.
KIEDY RUSZA GRUPA WSPARCIA I GDZIE BĘDZIE SIĘ ODBYWAŁA?
Zajęcia w ramach obecnej już 4 edycji grupy rozpoczną się w tym miesiącu i zaplanowane są jako cykl spotkań, które będą się odbywać raz w tygodniu, tym razem we wtorki w o godzinie 15.00 w świetlicy parafialnej w Kościele Miłosierdzia Bożego przy ul. Kurczaba 5.
MOPS Filia nr 8 ul. Jerzmanowskiego 37 serdecznie zaprasza. Wszelkich informacji udziela Koordynator Programu Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie pani Alina Kwadrans oraz specjalista pracy socjalnej Pani Monika Talaga pod numerami telefonu 12 – 659-12-68, lub osobiście w pokoju nr 3.