Dzielnica XII Bieżanów-Prokocim Miasta Krakowa
SZKOLNICTWO W 800-LECIU BIEŻANOWA – SEJMIK BIEŻANOWSKIEJ OŚWIATY

SZKOLNICTWO W 800-LECIU BIEŻANOWA – SEJMIK BIEŻANOWSKIEJ OŚWIATY

W dniu 15 października z inicjatywy Komitetu Organizacyjnego Jubileuszu 800-lecia Bieżanowa i Domu Kultury „Dwór Czeczów” odbył się Sejmik Bieżanowskiej Oświaty. Do udziału w obradach zaproszeni zostali dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, przedstawiciele władz samorządowych Krakowa i Małopolski, organizacje społeczne oraz osoby zasłużone dla rozwoju oświaty w Bieżanowie. Wiele osób otrzymało pamiątkowe medale Jubileuszu. Wśród wytypowanych do odznaczeń znalazły się postacie historyczne: Ks Stanisław Osuchowski, Jan Sadkowski, Stanisława Madej, Helena Gądek i Lidia Gil oraz współczesne osoby szczególnie zasłużone dla oświaty w Bieżanowie. Jak w okolicznościowym referacie wspomniał pan Zygmunt Szewczyk, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Bieżanowa, pierwsze wzmianki o kształceniu Bieżanowian pochodzą z XV wieku. Najpierw Tomasz z Bieżanowa kończy uniwersytet krakowski, w roku 1447 ten sam uniwersytet kończy Piotr z Bieżanowa, a w 1479 Piotr syn Pawła z Bieżanowa. Mogło to świadczyć o istnieniu na tym terenie jakieś szkoły. Także protokoły powizytacyjne Parafii pw. Narodzenia NMP w następnych wiekach świadczą o istnieniu w Bieżanowie szkoły prowadzonej przez Kościół w pomieszczeniach domu organisty. Duże zasługi na polu edukacji położył ksiądz Stanisław Osuchowski, który w 1834 roku wraz z panem organistą rozpoczął naukę dzieci.

W 1876 roku powstała pierwsza jednoklasowa szkoła ludowa. Po ofiarowaniu przez rodzinę Czeczów na cele edukacyjne w 1889 roku parceli przy kościele,powstał budynek szkolny z dwoma klasami i mieszkaniem dla nauczyciela. U schyłku XIX wieku rozpoczęła w tym budynku działalność szkoła czteroklasowa. Do czasu reformy szkolnictwa w 1921 roku działała ona nieprzerwanie, poza krótkim okresem przerwy w 1915 roku (w szkole był szpital wojskowy). Rok 1927 to dalsze zmiany programu edukacyjnego i powstanie szkoły siedmioklasowej. Konieczny był nowy obiekt szkolny. W 1933 społeczeństwo Bieżanowa wybudowało budynek przy ulicy Sucharskiego. Jak podkreślił p. Szewczyk, powstała właściwie połowa szkoły. Do dziś można wskazać miejsce fundamentów pod jej dalszą rozbudowę. Niestety, w 1961 roku nowy obiekt powstał przy ulicy Weigla, zbudowany w oparciu o budynki dworskie (wozownię i stajnie). Dlatego dzisiejsza Szkoła Podstawowa nr 124 mieści się w dwóch budynkach, przy odległych ulicach.

W latach 1966 roku zainaugurowała działalność druga placówka, Szkoła Podstawowa nr 111 przy ul Bieżanowskiej. Nowoczesny obiekt zbudowany jako „tysiąclatka” służy także mieszkańcom Nowego Bieżanowa. Bieżanowskie szkolnictwo miało zawsze dobrych nauczycieli i oddanych wychowawców. Ich zasługą jest wychowywanie pokoleń Bieżanownian, umożliwianie im dalszej edukacji i osiąganie sukcesów zawodowych. Szkolnictwo bieżanowskie to także kuźnia wychowania obywatelskiego i patriotycznego.

Obrady Sejmiku uzupełnił interesujący wykład mieszkanki Bieżanowa, profesor UJ dr hab. Marii Madej „Język polski wobec współczesnych tendencji” oraz promocja książki Małgorzaty Łężniak – „Szkoła w Bieżanowie – dziś, wczoraj, jutro”. Spotkanie zakończyły prezentacje multimedialne placówek edukacyjnych. Sejmikowi towarzyszyły występy artystyczne uczniów i absolwentów Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Rudkowskiego. Więcej o sejmiku mozna poczytać na stronie internetowej www.800latbiezanowa.pl .

Stanisław Kumon

Konrad Spryńca