Dzielnica XII Bieżanów-Prokocim Miasta Krakowa
Miejskie Przedsiębiorswo Energetyki Cieplnej w Krakowie

Sezon grzewczy w krakowskim MPEC rozpoczęty

Miejskie Przedsiębiorswo Energetyki Cieplnej w Krakowie

Mimo, że jesień wciąż trwa, to kilka zimowych dni w tym roku mamy już za sobą. Ostatnie zimy przyzwyczaiły nas do umiarkowanych temperatur, jednak w tym roku synoptycy przewidują, że do Polski mogą zawitać siarczyste mrozy znaczenie wcześniej.

Już 30 września krakowski MPEC ogłosił rozpoczęcie dostaw ciepła do wszystkich odbiorców. Jednak do niektórych mieszkań ciepło z miejskiej sieci popłynęło dużo wcześniej. I to na wyraźną prośbę zarządców i właścicieli nieruchomości. Ciepło z miejskiej sieci jest dostępne przez cały rok i do jego odbiorców należy wybór, kiedy chcą rozpocząć sezon grzewczy.

Jak było z ciepłem z miejskiej sieci kiedyś?

Jeszcze nie tak dawno temu, aby rozpoczął się sezon grzewczy, mieszkańcy musieli czekać, aż temperatura panująca na zewnątrz spadnie do bardzo niskiego poziomu i utrzyma się na nim przez kilka dni. Krakowianie niecierpliwili się, że mimo chłodu za oknem grzejniki w ich mieszkaniach nadal są zimne. Musieli zatem dogrzewać lokale na własną rękę. Takie gospodarowanie ciepłem było niewątpliwie nieekonomiczne. Efekt był taki, że płacili znacznie wyższe rachunki za energię.

Ciepło sieciowe dostępne przez cały rok

Dzisiaj, mieszkańcy Krakowa korzystający z ciepła z miejskiej sieci mają możliwość decydowania kiedy chcą rozpocząć sezon grzewczy. Ciepło sieciowe jest dostępne przez cały rok, dlatego w chwili, gdy w mieszkaniach zaczyna robić się zimno, zarządca lub właściciel nieruchomości składa wniosek do MPEC z informacją, że chce rozpocząć sezon grzewczy. Dzięki temu już w ciągu jednego dnia od zgłoszenia grzejniki robią się ciepłe. Jak wskazują szacunki krakowskiego MPEC ciepło dostarczane poza sezonem cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

W tej chwili można powiedzieć, że sezon grzewczy nie istnieje. Prawo energetyczne definiuje sezon grzewczy jako okres, w którym panują takie warunki atmosferyczne, że potrzebna jest stała dostawa energii cieplnej. Tak naprawdę jeżeli zrobi się bardzo zimno już w sierpniu, to nie ma żadnych przeszkód, aby zarządcy nieruchomości kierowali do nas pisma i informowali o tym, że chcą rozpocząć sezon grzewczy. I tak się działo. Kiedy we wrześniu pogoda się załamała, wpłynęło do nas bardzo dużo pism z prośbą o rozpoczęcie sezonu grzewczego. Dlatego z dniem 30 września zaczęliśmy dostarczać ciepło wszystkim odbiorcom na terenie Krakowa, zostawiając furtkę tym, którzy uważają, że nie trzeba jeszcze ogrzewać ich mieszkań” – podkreśla Renata Krężel, rzecznik prasowy krakowskiego MPEC.

Procedura uruchomienia węzła cieplnego

Włączenie/wyłączenie ogrzewania budynków odbywa się zgodnie z umowami zawartymi między odbiorcą a dostawcą ciepła. W dokumentach tych określano zasady uruchomienia systemu ogrzewania budynków wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Zarządca budynku (zgodnie z procedurą zawartą w umowach) występuje do przedsiębiorstwa energetycznego o uruchomienie dostaw ciepła. Dostawca uruchamia węzły w kolejności napływających zgłoszeń.

Wszystkie niezbędne informacje na temat ciepła z miejskiej sieci można uzyskać odwiedzając osobiście Biuro Obsługi Klienta MPEC przy al. Jana Pawła II 188 lub dzwoniąc pod numery telefonu 12 646 51 51 i 12 646 51 53.

Piotr Fąfara